Przeskocz do treści

Zaproszenie na V Galę

Szanowni Państwo!

W imieniu Komitetu Organizacyjnego Gali Orderu Rzeki Wisły oraz Kapituły Orderu Rzeki Wisły zwracamy się do Państwa z gorącą prośbą o przyjęcie zaproszenia na V Galę Orderu Rzeki Wisły, która odbędzie się dnia 18 lutego 2023 roku we wzniesionym na skarpie wiślanej Zamku Królewskim w Sandomierzu.

To już piąta edycja tej ogólnopolskiej, apolitycznej, oddolnej inicjatywy środowiskowej, która skupia flisaków, wodniaków, żeglarzy, oraz, przede wszystkim, pasjonatów tradycyjnej żeglugi wiślanej, rekonstruktorów, miłośników historii i tradycji Rzeki Wisły. Każda z ubiegłych Gal Orderu Rzeki Wisły miała swoją wyjątkową wymowę, oraz niezwykle podniosły ceremoniał. Również i w tym roku uroczystość ta zapowiada się na pełną wzruszeń.

Dnia 21 marca 2022 roku, w Ulanowie, Kapituła Orderu Rzeki Wisły dokonała kolejnego ważnego wyboru. Tym razem jednomyślnie zdecydowano aby zaszczytnym tytułem Kawalera Orderu Rzeki Wisły uhonorować pasjonata i znawcę z dziedziny budowy tradycyjnych łodzi rzecznych, popularyzatora szeroko pojętej tradycji wiślanej - szkutnika Tomasza Szczęsnego. Stan zdrowia naszego V Kawalera Orderu Rzeki Wisły nie pozwolił na wręczenie mu Orderu Rzeki Wisły w planowanym terminie. Niestety, kolejna wyznaczona data V Gali okazała się zbyt odległa. Tomasz Szczęsny zmarł, a jego dorobek oraz narastająca w nas, silna potrzeba uhonorowania i upamiętnienia tego wybitnego reprezentanta naszego środowiska tylko utwierdza nas w przekonaniu o tym, że uroczystość winna być poświęcona jego pamięci.

V Order Rzeki Wisły zostanie przekazany najbliższym Tomasza, ale wszystko wskazuje na to, że nie spocznie on w szufladzie. Aktywiści wiślani, flisacy, wodniacy i żeglarze wspólnie organizują uroczysty „flis sztafetowy pamięci Pana Tosza” (czyli Tomasza Szczęsnego). Celem flisu będzie dowiezienie V Orderu Rzeki Wisły, drogą wodną, na pokładach rozmaitych tradycyjnych łodzi do Muzeum Wisły w Tczewie.

Gala Orderu Rzeki Wisły wraz ze swoim programem oraz działalnością członków Kapituły oraz Komitetu Organizacyjnego precyzyjnie wpisują się w Krajowy rejestr dobrych praktyk na rzecz ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego (Narodowy Instytut Dziedzictwa, 2020r.) oraz znakomicie koreluje z najnowszym osiągnięciem naszego krajowego flisackiego środowiska czyli wpisem tradycji flisackich na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO dokonanym 1 grudnia 2022 roku.

Cieszymy się, że nasza wspólna uroczystość rozwija się skupiając wokół zarówno tych, którzy nam zaufali od początku, jak i nowych partnerów. W tym roku do grona współorganizatorów dołączyło Muzeum Zamkowe w Sandomierzu, a honorowy patronat nad wydarzeniem objęło Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku z oddziałem Muzeum Wisły w Tczewie.

Z góry dziękujemy za wsparcie nas w tych szlachetnych działaniach oraz uczestnictwo w uroczystości.

Z poważaniem i flisackim pozdrowieniem
Grzegorz Świtalski