Przeskocz do treści

Flis V Orderu Rzeki Wisły

Uwaga - chcesz opublikować poniższy tekst oraz wybór zdjęć z pierwszego etapu Flisu V Orderu Rzeki Wisły (Sandomierz - Tczew)?
Pobierz presspack z pierwszego etapu Flisu V Orderu Rzeki Wisły

Flis V Orderu Rzeki Wisły, Sandomierz – Tczew
etap pierwszy (Sandomierz - Warszawa)

Patronat honorowy
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku,
z oddziałem Muzeum Wisły w Tczewie

Flis V Orderu Rzeki Wisły jest pionierskim oddolnym projektem mającym na celu ceremonialne dostarczenie flisacką drogą wodną Orderu Rzeki Wisły z Sandomierza do oddziału Narodowego Muzeum Morskiego - Muzeum Wisły w Tczewie, gdzie zostanie przekazany jako eksponat. Sztafeta łodzi wiślanych pokona ok. 650 kilometrów.

18 lutego 2023 roku, w Sandomierzu na Zamku Królewskim w Sandomierzu odbyła się V Gala Orderu Rzeki Wisły, na którą przybyli flisacy i wodniacy rzeczni z całej Polski. Uroczystość miała na celu nadanie tytułu Kawalera Orderu Rzeki Wisły śp. Tomaszowi Szczęsnemu i przekazanie V Orderu Rzeki Wisły jego rodzinie.

Zmarły we wrześniu ubiegłego roku Tomasz Szczęsny był cenionym szkutnikiem, badaczem wiślanego dziedzictwa kulturowego i aktywnym członkiem wiślanego środowiska. Decyzję o przyznaniu orderu Kapituła Orderu Rzeki Wisły przyznała jednogłośnie jeszcze za życia Tomasza, w marcu 2022 roku. Zwieńczeniem tej wzruszającej i podniosłej uroczystości było podpisanie listu intencyjnego pomiędzy dysponentką orderu, siostrzenicą Tomasza Ewą Szczęsną a Jadwigą Klim przedstawicielem Muzeum Wisły w Tczewie, które jest oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. W liście intencyjnym uzgodniono, że V Order Rzeki Wisły zostanie przekazany w charakterze eksponatu do muzeum, a trasę Sandomierz – Tczew pokona dawnym szlakiem flisackim. Przy tej okazji powołano też strażników Orderu Rzeki Wisły pod przewodnictwem pomysłodawcy tej inicjatywy Jacka Marczewskiego, którzy mają zadbać o honorowe bezpieczeństwo przyszłego eksponatu.

Jacek Marczewski, armator łyżwy „Wisła”, uznany fotografik i fotoreporter jest również jednym z pomysłodawców organizowania Gali Orderu Rzeki Wisły na Zamku Królewskim w Sandomierzu - podjął się aktywizacji wiślanego środowiska i zorganizowania swoistej sztafety łodzi wiślanych przekazujących sobie cenny „ładunek” na wiślanej trasie Sandomierz – Tczew. 

Patronat honorowy nad Flisem V Orderu Rzeki Wisły objęło Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, z oddziałem Muzeum Wisły w Tczewie

Partnerzy Flisu V Orderu Rzeki Wisły:
Fundacja „Sandomierka”, Fundacja „Dom Wisły”, Fundacja „Wolna Wisła”, Miasto Sandomierz, Miasto i Gmina Zawichost, Gmina Dwikozy, Dookoła Wody Festival

Więcej bieżących informacji na temat Gali oraz Flisu Orderu Rzeki Wisły:
FB: www.facebook.com/orderwisly

Flis V Orderu Rzeki Wisły, Sandomierz – Tczew
etap pierwszy (Sandomierz - Warszawa)

patronat honorowy
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku,
z oddziałem Muzeum Wisły w Tczewie

Pierwszy etap Flisu Orderu Rzeki Wisły za nami.

Flis V Orderu Rzeki Wisły rozpoczął się w Sandomierzu - tam, gdzie co roku odbywa się Gala Orderu Rzeki Wisły – czyli uroczystość nadania tytułu Kawalera Orderu Rzeki Wisły najbardziej zasłużonym dla pielęgnowania i upowszechniania tradycji wiślanych.

1 czerwca o godzinie 10.00 na bulwarze im. J. Piłsudskiego w Sandomierzu odbyła się Odprawa Flisu Orderu Rzeki Wisły. W wydarzeniu wzięła udział lokalna społeczność wraz z burmistrzem Miasta Sandomierza - Marcinem Marcem, sekretarzem powiatu Andrzejem Swajdą, kasztelanem sandomierskim Karolem Burym, przeorem oo. dominikanów Marcinem Lisakiem, kapitanem Tadeuszem Prokopem, załogami biorącymi udział w sztafecie, przedstawicielami lokalnych mediów, reprezentacji z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zawichoście oraz delegacją grupy „Napędzani Wisłą”, którzy dołączyli do honorowej asysty na pierwszych kilometrach flisu. Ważny podkreślenia jest fakt, że w uroczystości jak i całym pierwszym etapie Flisu Orderu Rzeki Wisły wzięła udział siostra Tomasza Szczęsnego – Agnieszka Szczęsna.

W trakcie odprawy burmistrz Sandomierza symbolicznie wręczył oficjalną flagę miasta flisakom a, w zamian, otrzymał oficjalną flagę Flisu Orderu Rzeki Wisły oraz pamiątkowy proporzec. Uroczystość przebiegała w podniosłej i, za razem, przyjaznej atmosferze. W wypowiedziach każdej z przemawiających osób wybrzmiewało uznanie dla tej oraz innych oddolnych inicjatyw, które mają na celu zachowanie dziedzictwa kulturowego Rzeki Wisły. Uczestników flisu pożegnano tradycyjnym pozdrowieniem „dobrej wody!

Pierwszą jednostką, na której rozpoczęła się symboliczna peregrynacja V Orderu Rzeki Wisły został dubas „Sandomierka”. Na odcinku Sandomierz - Zawichost rolę Strażnika Orderu Rzeki Wisły pełnił szyper Grzegorz Świtalski. Pierwsze przekazanie orderu „na trasie” odbyło się w starszym od Krakowa Zawichoście. W obecności pani wiceburmistrz Miasta i Gminy Zawichost Eweliny Ury oraz zgromadzonych mieszkańców order przejął szyper Grzegorz Korona, który na swoim byku „Korona” dostarczył order do Annopola. Kolejnym w sztafecie był Adam Robak na pokładzie pychówki „Dziewanna”, który dostarczył order do Basonii. Kolega po fachu śp. Tomasza Szczęsnego Mateusz podjął się dostarczenia orderu do Kłudzia w gminie Solec nad Wisłą. Jeszcze tego samego dnia wieczorem przekazano order szyprowi Jackowi Witkowskiemu. 

Drugiego dnia flisu (02.06) Strażnik Orderu Rzeki Wisły z Solca nad Wisłą, na pokładzie bata „Mosowianka” przewiózł order do Kazimierza Dolnego. W „mieście nad Wisłą” cenny ładunek przejął szyper Dariusz Szewc, który, w drodze wyjątku zezwolił aby order „Pana Tosza” opuścił na jakiś czas pokład jego kozy „Ostroga”. Trafił on pod komendę szypra Piotra Kielara, który symbolicznie, na pokładzie swojej pychówki „Tabakiera” przewiózł przyszły eksponat muzealny wyłącznie pod żaglami. Po opuszczeniu granic administracyjnych Kazimierza Dolnego, order wrócił na pokład kozy „Ostroga” i pod komendą Dariusza Szewca dotarł do miejscowości Kępeczki. Stamtąd armator bata „Dziewanna” szyper Andrzej Łada dostarczył order do progu wodnego przy Elektrowni. Po drugiej stronie progu wodnego oczekiwała już koza „Rwijgałązki” z Warszawy pod komendą Maksymiliana Rigamontiego, który, rolę Strażnika Orderu Rzeki Wisły pełnił do miejscowości Ciszyca k/ Warszawy gdzie order przekazał na pokład bata „Mieszko” pod komendą szypra Krzysztofa Dziomdziory, który już w stolicy, przekazał order obecnemu przez cały czas pierwszego etapu Flisu Orderu Rzeki Wisły Jackowi Marczewskiemu.

Drugi etap Flisu Orderu Rzeki Wisły rozpocznie się wcześnie rano 8 czerwca na pokładzie byka „Olęder” pod komendą szypra Rafała Łapińskiego, który rolę Strażnika Orderu Rzeki Wisły pełnił będzie na trasie Warszawa – Modlin.

Patronat honorowy nad Flisem V Orderu Rzeki Wisły objęło Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, z oddziałem Muzeum Wisły w Tczewie

Partnerzy Flisu V Orderu Rzeki Wisły:

Fundacja „Sandomierka”, Fundacja „Dom Wisły”, Fundacja „Wolna Wisła”, Miasto Sandomierz, Miasto i Gmina Zawichost, Gmina Dwikozy, Dookoła Wody Festival

Więcej informacji na temat Gali oraz Flisu Orderu Rzeki Wisły:
FB: www.facebook.com/orderwisly